- MCP4231-103E/ST
MCP4231-103E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 128 Position - Volatile Linear - Automotive - 14-Pin TSSOP - Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MCP4231103EST
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MCP4231-103E/ST
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:MY
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
96 -
Maximum Dual Supply Voltage:N/R
Dimension:5 x 4.4 x 14713mmmm
Maximum Supply Current:0.55(Typ) mA
Maximum Single Supply Voltage:5.5 V
Control Interface:Serial (4-Wire, SPI)4712
Digital Supply Voltage:N/R
Family:MCP4231
Minimum Single Supply Voltage:1.8 V