MCP41HV51-502E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 256 Position - 5KOhm - Single 14-Pin TSSOP - Tube
Description +
Search Keywords: MCP41HV51502EST
  • Part No:
    MCP41HV51-502E/ST
    EAR99
    96
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    ±18 V
  • Dimension:
    5 x 4.4 x 1 mm
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    ±5 V
  • Family:
    MCP41HV51
  • Minimum Single Supply Voltage:
    10 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    36 V