MCP4161T-103E/MF
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 256 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 8-Pin DFN EP - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4161T103EMF
  • Part No:
    MCP4161T-103E/MF
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    3300
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Family:
    MCP4161
  • Maximum Dual Supply Voltage:
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.884713mmmm
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V