MCP4161-502E/MS
Microchip Technology
The MCP4161-502E/MS is a single, 8-bit digital potentiometer with a 5 kΩ resistance, non-volatile memory, and an SPI-compatibl ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The MCP4161-502E/MS is a single, 8-bit digital potentiometer with a 5 kΩ resistance, non-volatile memory, and an SPI-compatible serial interface.
Search Keywords: MCP4161502EMS
  • Part No:
    MCP4161-502E/MS
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.854713mmmm
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Digital Supply Voltage:
  • Family:
    MCP4161
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V