MCP4151-104E/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 256 Position - Volatile - Automotive - 8-Pin SOIC N - Tube
Description +
Search Keywords: MCP4151104ESN
  • Part No:
    MCP4151-104E/SN
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    4.9 x 3.9 x 1.25(Min) mm
  • Control Interface:
    Serial (SPI)
  • Family:
    MCP4151
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Memory Type:
    Volatile
  • Maximum Supply Current:
    1 mA
  • Digital Supply Voltage:
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V