MCP4142-104E/P
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 128 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 8-Pin PDIP - Tube
Description +
Search Keywords: MCP4142104EP
  • Part No:
    MCP4142-104E/P
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    60
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V