- MCP40D18T-503AE/LT
MCP40D18T-503AE/LT
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 128 Position - Volatile Linear - Automotive - 6-Pin SC-70 - Tape&Reel
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
REEL Packaging
Description
Search Keywords: MCP40D18T503AELT
Supplier:Microchip Technology
Part No:MCP40D18T-503AE/LT
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390060
Reel Pack:
1 -
Maximum Dual Supply Voltage:N/R
Maximum Single Supply Voltage:5.5 V
Maximum Supply Current:0.045(Typ) mA
Digital Supply Voltage:N/R
Family:MCP40D18
Dimension:2 x 1.25 x 0.94713mmmm
Minimum Dual Supply Voltage:N/R
Memory Type:Volatile4720
Minimum Single Supply Voltage:1.8 V