MCP4022T-502E/CH
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 64 Position - Non-Volatile - Automotive - 6-Pin SOT-23 - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4022T502ECH
  • Part No:
    MCP4022T-502E/CH
    EAR99
    3000
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire)
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    3.1(Max) x 1.8(Max) x 1.3(Max) mm
  • Family:
    MCP4022
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Minimum Dual Supply Voltage:
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Memory Type:
    Non-Volatile
  • Minimum Single Supply Voltage:
    2.7 V