MCP4021T-503E/SN
Microchip Technology
A non-volatile, 6-bit, 50 kΩ digital potentiometer with 64 taps, controlled via a simple Up/Down (U/D) serial interface.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4021T503ESN
  • Part No:
    MCP4021T-503E/SN
    EAR99
    3300
  • Family:
    MCP4021
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Minimum Single Supply Voltage:
    2.7 V
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Dual Supply Voltage:
  • Dimension:
    4.9 x 3.9 x 1.254713mm(Min)mm
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire)4712
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V