MCP4021-503E/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 64 Position - Non-Volatile - Automotive - 8-Pin SOIC N - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4021503ESN
  • Part No:
    MCP4021-503E/SN
    EAR99
    100
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire)
  • Dimension:
    4.9 x 3.9 x 1.25(Min) mm
  • Minimum Single Supply Voltage:
    2.7 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V