- MCP4011-103E/MS
MCP4011-103E/MS
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 64 Position - Volatile - Automotive - 8-Pin MSOP - Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MCP4011103EMS
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MCP4011-103E/MS
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Minimum Dual Supply Voltage:N/R
Minimum Single Supply Voltage:1.8 V
Memory Type:Volatile
Family:MCP4011
Maximum Single Supply Voltage:5.5 V
Digital Supply Voltage:N/R
Dimension:3 x 3 x 0.85 mm