MCP1825-5002E/ET
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 5V 0.5A Automotive 6-Pin(5+Tab) DDPAK Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP18255002EET
  • Part No:
    MCP1825-5002E/ET
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Family:
    MCP1825
  • Line Regulation:
    0.058360%/V(Typ)
  • Load Regulation:
    0.58361%(Typ)
  • Junction to Case:
    38359°C/W(Typ)
  • Dimension:
    10.678356mm(Max) x 9.65(Max) x 4.83(Max)mm
  • Accuracy:
    ±0.5(Typ) %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@500mA V
  • Function:
    LDO8385
  • Junction to Ambient:
    31.28358°C/W(Typ)