MCP1812AT-033/TT
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 3-Pin SOT-23 T/R
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: MCP1812AT033TT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP1812AT-033/TT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Accuracy:
    N/A
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.6@300mA V
  • Family:
    MCP1812A
  • Load Regulation:
    508361mV(Typ)
  • Function:
    LDO8385
  • Junction to Ambient:
    211.338358°C/W(Typ)
  • Junction to Case:
    138.728359°C/W(Typ)
  • Dimension:
    2.9 x 1.3 x 0.958356mmmm
  • Line Regulation:
    208360mV(Typ)