MCP1801T-3002I/OT
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP1801T3002IOT
  • Part No:
    MCP1801T-3002I/OT
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.3(Max) mm
  • Function:
    LDO
  • Load Regulation:
    50 mV
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.09@30mA,0.25@100mA,0.12@30mA,0.35@100mA V
  • Family:
    MCP1801
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Junction to Case:
    81 °C/W
  • Line Regulation:
    0.2 %/V
  • Junction to Ambient:
    256 °C/W