MCP1702T-3302E/CB
Microchip Technology
Fixed LDO Voltage Regulator - 2.7V to 13.2V - 330mV Dropout - 3.3Vout - 250mAout.
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP1702T3302ECB
  • Part No:
    MCP1702T-3302E/CB
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Function:
    LDO
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.725@250mA V
  • Family:
    MCP1702
  • Load Regulation:
    1(Typ) %
  • Dimension:
    3.1(Max) x 1.8(Max) x 1.3(Max) mm
  • Junction to Ambient:
    336(Typ) °C/W
  • Junction to Case:
    110(Typ) °C/W
  • Accuracy:
    ±2 %