MCP1700T-2502E/MB
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.25A Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP1700T2502EMB
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP1700T-2502E/MB
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Junction to Case:
    N/A
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@250mA V
  • Junction to Ambient:
    52(Typ) °C/W
  • Load Regulation:
    1(Typ) %
  • Function:
    LDO
  • Family:
    MCP1700
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Line Regulation:
    0.75(Typ) %/V
  • Dimension:
    4.5 x 2.5 x 1.5 mm