- ATTINY45-20SU
ATTINY45-20SU
Microchip Technology
MCU 8-bit - Low Power High Performance - AVR ATtiny Family ATtiny45 Series Microcontrollers - 20 MHz - 4KB Flash - 3.3V/5V - 8 ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
MCU 8-bit - Low Power High Performance - AVR ATtiny Family ATtiny45 Series Microcontrollers - 20 MHz - 4KB Flash - 3.3V/5V - 8-Pin.
Search Keywords: ATTINY4520SU
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:ATTINY45-20SU
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542310015
COO:PH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
90 -
ADC Resolution:10 bit
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Program Memory Size:4 KB
RAM Size:256 B
Program Memory Type:Flash
Number of Programmable I/Os:6
Product Guides
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
45
Ships today, if you order in
Buy all 45 in-stock or the regular minimum order quantity of 90