ATTINY26-16SUR
Microchip Technology
MCU - 8-bit AVR RISC - 2KB Flash - 128 Byte SRAM - 128 Byte EEPROM - 16 MHz - 5V - -40°C to +85°C - 20 Pin SOIC - Tape&Reel
Description +
Search Keywords: ATTINY2616SUR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    ATTINY26-16SUR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • ADC Resolution:
    10 bit
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C