- ATTINY26-16PU
ATTINY26-16PU
Microchip Technology
MCU - 8-bit AVR RISC - 2KB Flash - 128 Byte SRAM - 128 Byte EEPROM - 16 MHz - 5V - -40°C to +85°C - 20 Pin PDIP - Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: ATTINY2616PU
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:ATTINY26-16PU
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542310015
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
18 -
Operating Temperature:-40 to 85 °C