- APT53N60BC6
APT53N60BC6
Microchip Technology
Trans MOSFET N-CH 600V 53A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Description
Search Keywords: APT53N60BC6
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:APT53N60BC6
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8541290095
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Category:Power MOSFET9077
Dimension:16.269081mm(Max) x 5.31(Max) x 21.46(Max)mm
Maximum Drain Source Resistance:70@10V mOhm
Family:APT53N60BC6
Channel Type:N9079
Maximum Continuous Drain Current:53 A