MCP4231-104E/ML
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 128 Position - Volatile Linear - Automotive - 16-Pin QFN EP - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4231104EML
  • Part No:
    MCP4231-104E/ML
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    91
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Dimension:
    4 x 4 x 0.884713mmmm
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V