LL50V1R0K5X11
Meritek Electronics
1uF 50V Low Leakage Aluminum Electrolytic Capacitor 2K hrs@ 85C 5x11mm
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LL50V1R0K5X11
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Meritek Electronics
  • Part No:
    LL50V1R0K5X11
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    1 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Voltage:
    50 VDC