HL2-HP-DC24V-F
MEC Relays
Power Relay 24VDC 10A DPDT(20.8x27.2x36.9)mm THT Automotive
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HL2HPDC24VF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEC Relays
  • Part No:
    HL2-HP-DC24V-F
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -50 to 70 °C