SPD-20-240P
MEAN WELL
Surge Suppressor - 240VAC 50Hz/60Hz - 20kA- IP67 - Cable Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SPD20240P
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    SPD-20-240P
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Dimension:
    90mm x 70mm x 50 mm
  • Housing Material:
    N/A
  • Frequency:
    50,60 Hz
  • Family:
    SPD-20
  • Clamping Voltage:
    300 VAC