SDR-240-48
MEAN WELL
AC-DC Industrial DIN rail power supply; Output 48Vdc at 5A; Metal casing; Ultra slim width 63mm
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SDR24048
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    SDR-240-48
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • AC Input Voltage:
    88 to 264 V
  • DC Input Voltage:
    124 to 370 V
  • Efficiency:
    94(Typ) %
  • Family:
    SDR-240
  • Dimension:
    63 x 113.5 x 125.2mm