PLM-12E-1050
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr - 12.6W - Fixed:38 Vdc @ 1,050mA - Dim: No
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PLM12E1050
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    PLM-12E-1050
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current
  • Output Type:
    Fixed
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    12 W
  • Output Voltage Range:
    7 to 12 VDC
  • Maximum Output Current:
    1,050 mA (1.05 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    180
  • Maximum AC Input Voltage:
    295
  • Minimum DC Input Voltage:
    254
  • Maximum DC Input Voltage:
    417
  • Termination Style:
    Terminal Block
  • Input Connector Type:
    Screw Clamp Terminal Block - Covered
  • Output Connector Type:
    Terminal Block - Covered
  • Operating Temperature:
    -30 to 50 °C