PLM-12-350
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr - 12.6W - Fixed:36 Vdc @ 350mA - Dim: No
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PLM12350
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    PLM-12-350
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current
  • Output Type:
    Fixed
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    12 W
  • Output Voltage Range:
    22.0 to 36.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    350 mA (0.35 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    110
  • Maximum AC Input Voltage:
    295
  • Minimum DC Input Voltage:
    156
  • Maximum DC Input Voltage:
    417
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Screw Terminal Block - Covered
  • Output Connector Type:
    Terminal Block - Covered
  • Operating Temperature:
    -30 to 50 °C