PLC-100-12
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 60W - Adj: 12 Vdc @ 5,000mA - Dim: No
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PLC10012
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    PLC-100-12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    60 W
  • Output Voltage Range:
    9.0 to 12.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    5,000 mA (5.0 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    264
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Maximum DC Input Voltage:
    370
  • Termination Style:
    Terminal Block
  • Input Connector Type:
    Screw Clamp Terminal Block - Covered
  • Output Connector Type:
    Terminal Block - Covered
  • Operating Temperature:
    -30 to 50 °C