ODLV-65-12
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Volt - 50.4W - Fixed:12 Vdc @ 4,200mA - Dim: 0-10 Vdc/PWM
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ODLV6512
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    ODLV-65-12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Voltage
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    0 to 10 Vdc/PWM
  • Maximum Output Power:
    50 W
  • Output Voltage Range:
    12.0 Vdc (Nom)
  • Maximum Output Current:
    4,200 mA (4.2 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    180
  • Maximum AC Input Voltage:
    295
  • Minimum DC Input Voltage:
    254
  • Maximum DC Input Voltage:
    417
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -20 to 85 °C