NPF-60D-20
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 60W - Fixd: 20 Vdc @ 3,000mA - Dim: 0-10Vdc/PWM/Resist
Description +
Search Keywords: NPF60D20
  • Part No:
    NPF-60D-20
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Dimming:
    0 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    60 W
  • Output Voltage Range:
    20.0 Vdc (Nom)
  • Maximum Output Current:
    3,000 mA (3.0 A)
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C