- NPF-60D-12
Description
AC/DC LED Powr Sply - Const Curr - 60W - Fixed: 12 Vdc @ 5,000mA - Dim: 0-10 Vdc/PWM/Resist
Search Keywords: NPF60D12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:MEAN WELL
Part No:NPF-60D-12
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8504409520
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Input/Output Type:AC/DC
Style:Enclosed
Type:Constant Current
Output Type:Fixed, Dimmable
Dimming:0 to 10 Vdc/PWM/Resistance
Maximum Output Power:60 W
Output Voltage Range:7.2 to 12.0 Vdc
Maximum Output Current:5,000 mA (5.0 A)
Minimum AC Input Voltage:90
Maximum AC Input Voltage:305
Minimum DC Input Voltage:127
Maximum DC Input Voltage:431
Termination Style:Wire Leads
Input Connector Type:Stripped and Tinned
Output Connector Type:Stripped and Tinned
Operating Temperature:-40 to 70 °C