LPVL-150-12
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Volt - 120W - Fixed:12 Vdc @ 10,000mA - Dim: No
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LPVL15012
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    LPVL-150-12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Voltage
  • Output Type:
    Fixed
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    120 W
  • Output Voltage Range:
    12.0 Vdc (Nom)
  • Maximum Output Current:
    10,000 mA (10.0 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    132
  • Minimum DC Input Voltage:
    254
  • Maximum DC Input Voltage:
    370
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -25 to 65 °C