LPFH-60D-54
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 60.48W - Fixd: 54 Vdc @ 1,120mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued
Description +
Search Keywords: LPFH60D54
  • Part No:
    LPFH-60D-54
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    60 W
  • Output Voltage Range:
    32.4 to 54.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    1,120 mA (1.12 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    200
  • Maximum AC Input Voltage:
    400
  • Maximum DC Input Voltage:
    565
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C