LPFH-60-36
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 60.12W - Fixed:36 Vdc @ 1,670mA - Dim: No
RoHS Compliant
Discontinued
Description +
Search Keywords: LPFH6036
  • Part No:
    LPFH-60-36
  • Output Type:
    Fixed
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    60 W
  • Output Voltage Range:
    21.6 to 36.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    1,670 mA (1.67 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    200
  • Maximum AC Input Voltage:
    400
  • Maximum DC Input Voltage:
    565
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C