LPF-60D-48
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 60W - Fixd: 48 Vdc @ 1,250mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist
Description +
Search Keywords: LPF60D48
  • Part No:
    LPF-60D-48
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    60 W
  • Output Voltage Range:
    28.8 to 48.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    1,250 mA (1.25 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Operating Temperature:
    -40 to 80 °C