ISI-500-212B
MEAN WELL
DC-AC Solar inverter with battery charger for stand alone solar systems - Battery 12VDC - Output 230VAC - 500W - MPPT tracking ...
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DC-AC Solar inverter with battery charger for stand alone solar systems - Battery 12VDC - Output 230VAC - 500W - MPPT tracking - European plug
Search Keywords: ISI500212B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    ISI-500-212B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Typical Input Voltage:
    12 VDC
  • Input Voltage Range:
    10.5 to 15 VDC
  • Input Connection Type:
    Hardwired
  • Typical Output Voltage:
    230 VAC
  • Continuous Output Power:
    500 W
  • Surge Output Power:
    700 W
  • Output Connection Type:
    CEE-7
  • Output Frequency:
    50 Hz
  • Output Wave Form:
    Modified Sine Wave
  • AC Output Voltage Regulation:
    10 %
  • Dimension:
    205 x 158 x 67 mm