HVG-65-12B
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 60W - Fixd: 12 Vdc @ 5,000mA - Dim: 0-10Vdc/PWM/Resist
Description +
Search Keywords: HVG6512B
  • Part No:
    HVG-65-12B
  • Style:
    Encapsulated
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    0 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    60 W
  • Output Voltage Range:
    12.0 Vdc (Nom)
  • Maximum Output Current:
    5,000 mA (5.0 A)
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C