HLP-80H-42
MEAN WELL
AC/DC LED Power Sply - Const Curr/Volt - 81.9W - Fixed:42 Vdc @ 1,950mA (1.95 A) - Dim: No
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 06/30/2026
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HLP80H42
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    HLP-80H-42
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Open Frame
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Fixed
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    81 W
  • Output Voltage Range:
    42VDC (Nom)
  • Maximum Output Current:
    1,950 mA (1.95 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Termination Style:
    Pin Header
  • Input Connector Type:
    Pin Header
  • Output Connector Type:
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C