HLN-60H-42A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr - 60.9W - Adj: 42 Vdc @ 1,450mA - Dim: No
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 06/30/2026
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HLN60H42A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    HLN-60H-42A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    60 W
  • Output Voltage Range:
    25.2 to 42.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    1,450 mA (1.45 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -40 to 50 °C