HLG-80H-15BL
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 75W - Fixd: 15 Vdc @ 5,000mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HLG80H15BL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    HLG-80H-15BL
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    75 W
  • Output Voltage Range:
    9.0 to 15.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    5,000 mA (5.0 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned,Junction Box
  • Output Connector Type:
  • Operating Temperature:
    -40 to 80 °C