HLG-100H-36B
MEAN WELL
AC-DC Single output LED driver Mix mode (CV+CC) with built-in PFC; Output 36Vdc at 2.65A; IP67; Cable output; Dimming with 1-1 ...
Description +
AC-DC Single output LED driver Mix mode (CV+CC) with built-in PFC; Output 36Vdc at 2.65A; IP67; Cable output; Dimming with 1-10V PWM resistanc
Search Keywords: HLG100H36B
  • Part No:
    HLG-100H-36B
  • Input/Output Type:
    AC/DC8097
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    95 W
  • Output Voltage Range:
    18.0 to 36.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    2,650 mA (2.65 A)
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C