HEP-480-54A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Volt - 480.6W - Adj: 54 Vdc @ 8,900mA - Dim: No
Description +
Search Keywords: HEP48054A
  • Part No:
    HEP-480-54A
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Voltage
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    480 W
  • Output Voltage Range:
    45.9 to 56.7 VDC
  • Maximum Output Current:
    8,900 mA (8.9 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -55 to 65 °C