HEP-150-12A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr - 150W - Adj: 12 Vdc @ 12,500mA - Dim: No
Description +
Search Keywords: HEP15012A
  • Part No:
    HEP-150-12A
    1
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Switching
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    150 W
  • Maximum Output Current:
    12,500 mA (12.5 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -55 to 70 °C