HBG-60-1050
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr - 57.75W - Fixed: 60 Vdc (OC) @ 1,050mA - Dim: No
Description +
Search Keywords: HBG601050
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    HBG-60-1050
  • Unit of Measure:
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current
  • Output Type:
    Fixed
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    57 W
  • Output Voltage Range:
    37.0 to 55.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    1,050 mA (1.05 A)
  • Maximum AC Input Voltage:
    295
  • Maximum DC Input Voltage:
    417
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C