HBG-240P-60A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 240W - Adj: 60 Vdc @ 4,000mA - Dim: No
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 12/31/2026
Description +
Search Keywords: HBG240P60A
  • Part No:
    HBG-240P-60A
  • Style:
    Open Frame
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    240 W
  • Output Voltage Range:
    36.0 to 60.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    4,000 mA (4.0 A)
  • Operating Temperature:
    -40 to 45 °C