HBG-160P-60B
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 156W - Dim: 60 Vdc @ 2,600mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 12/31/2026
Description +
Search Keywords: HBG160P60B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    HBG-160P-60B
  • Unit of Measure:
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    156 W
  • Output Voltage Range:
    36.0 to 60.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    2,600 mA (2.6 A)
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Operating Temperature:
    -40 to 45 °C