HBG-160P-48B
MEAN WELL
- Const Curr/Volt - 158.4W - Dim: 3,300mA (3.3 A) - Dim: 48 Vdc @ 1-10 Vdc/PWM/Resist --
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 12/31/2026
Description +
Search Keywords: HBG160P48B
  • Part No:
    HBG-160P-48B
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    158 W
  • Output Voltage Range:
    28.8 to 48.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    3,300 mA (3.3 A)
  • Operating Temperature:
    -40 to 45 °C