HBG-160P-36B
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 158W - Dim: 36 Vdc @ 4,400mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 12/31/2026
Description +
Search Keywords: HBG160P36B
  • Part No:
    HBG-160P-36B
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    158 W
  • Output Voltage Range:
    21.6 to 36.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    4,400 mA (4.4 A)
  • Operating Temperature:
    -40 to 45 °C