ELG-75-42A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 75.6W - Adj: 42 Vdc @ 1,800mA - Dim: No
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELG7542A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    ELG-75-42A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC8097
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    75 W
  • Output Voltage Range:
    37.8 to 46.2 VDC
  • Maximum Output Current:
    1,800 mA (1.8 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    100
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Minimum DC Input Voltage:
    142
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C