ELG-75-12D2
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 60W - Dim: 12 Vdc @ 5,000mA - Dim: Timer - User Prgm
Description +
Search Keywords: ELG7512D2
  • Part No:
    ELG-75-12D2
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    Timer - User Programmed
  • Maximum Output Power:
    60 W
  • Output Voltage Range:
    10.8 to 13.2 VDC
  • Maximum Output Current:
    5,000 mA (5.0 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    100
  • Minimum DC Input Voltage:
    142
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C